Haşimato hastalığı, kişinin kendi bağışıklık sisteminin tiroid bezine karşı reaksiyon geliştirmesi ve bunun sonucunda tiroid bezinin fonksiyonlarının bozulması ile seyreden bir hastalıktır. Tiroid bezinde bir iltihabi reaksiyon gelişir. Ancak bu iltihabi reaksiyon, mikrobik bir reaksiyondan farklıdır. Böyle bir reaksiyonun neden geliştiği bilinmemektedir. Bu iltihabi reaksiyon tiroid bezindeki hücrelerde harabiyet yaratır ve zamanla hormon salgılanmasını etkiler. Tiroid bezinin çalışması bozulur ve hastalarda hipotiroidi oluşur. Haşimato hastalığı, hipotiroidinin en sık sebebidir. Sıklıkla orta yaştaki kadınları etkiler. Ancak her yaş grubundaki kadınlarda ve erkeklerde de görülebilmektedir.

Hastalarda hipotiroidi bulguları görülür. En sık bulgular nedeni bilinmeyen yorgunluk, yüzün solgun ve şiş görünümlü olması, cilt kuruluğu ve kabızlıktır.   

Tanıda tiroid hormon testleri kullanılır. Serbest T3, serbest T4, TSH, Anti-TG ve Anti-TPO testleri tanı koydurucudur.

Hipotiroidi tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Tedavi edilmediği takdirde hastalarda kalp problemleri, sindirim ve sinir sistemi sorunları, kadınlarda adet düzensizlikleri, çocuk sahibi olamama gibi ciddi sıkıntılar görülebilir.

Tedavide tiroid hormon ilaçları kullanılmaktadır. Tedaviye başladıktan sonra düzenli hekim kontrolünü ihmal etmemek gerekir.