Meme kanseri cerrahisi geçiren bir hasta, ameliyatla tamamen alınan memesinin yerine yeni bir meme yapılmasını isteyebilir. Ek bir cerrahi işlemle hastanın kendi dokusundan ya da protez ile yeniden bir meme oluşturulabilir. Buna meme rekonstrüksiyonu denir.

Meme kanseri saptanan hastanın eğer böyle bir isteği varsa meme kanseri cerrahisi öncesinde mutlaka meme cerrahı ile bu konuyu konuşması gerekmektedir. Bu, cerrahi ekibin sizin için en iyi yaklaşımı planlaması açısından çok önemlidir.

 

Birçok gerekçe ile meme kanseri cerrahisi geçirecek bir hasta meme rekonstrüksiyonu isteyebilir. Bunlar;

  • Sütyen veya bikini (mayo) giydiğinde göğüs duvarının dengeli görünmesi
  • Elbiselerin hastanın üzerine daha uygun yerleşebilmesi
  • Memenin mevcut şeklinin devamı
  • Sütyen içine yerleştirilebilen protezleri kullanmamak
  • Vücut imajını daha iyi hissedebilmek

 

Meme rekonstrüksiyonu sonrasında skar (iz) dokusu kalacaktır, ancak zamanla bu iz solacak ve belli belirsiz bir hale gelecektir.

Rekonstrüksiyon sonrasında hastalar kendilerini daha iyi hissederler ve özgüvenleri artar. Ancak unutulmamalıdır ki, rekonstrüksiyon yapılmış meme, hastanın doğal memesiyle bire bir benzer olmayacaktır. Eğer karın, sırt veya kalça bölgesinden doku alınıp rekonstrüksiyon yapıldıysa, doku alınan bölgeler de farklı görünecektir. Meme cerrahınızla bu konuları detaylı bir şekilde konuşmalısınız.